هنوز خاطره ناخوشایند فلاپی دیسک‌ها از خاطرمان محو نشده است، وسایل آزاردهنده‌ای با ظرفیت و سرعت کم به همراه سر و صدای قابل توجه که تازه قابل اعتماد هم نبودند.

با فراگیر شدن USB فلش درایوها و پایین آمدن قیمت آنها همراه با افزایش روزافزون ظرفیتشان، ما قدم به دوران جدید گذاشته‌ایم! هم‌اکنون در جیب و کیف بسیاری از مردم می‌توانید فلش درایوها با ظرفیت‌ها و برندها و اشکال مختلف پیدا کنید. اما کاربران این فلش درایوها تا چه حد حرفه‌ای هستند و تا چه میزان از ظرفیت‌های این وسیله استفاده می‌کنند؟

یک USB ‌فلش درایو از دو جزء اصلی تشکیل شده است، یک حافظه فلش از نوع NAND و یک رابط USB ‌که به کمک آن به کامپیوتر متصل می‌شود. اکثریت کاربران از فلش درایوها برای انتقال اطلاعات استفاده می‌کنند، حالا این اطلاعات می‌تواند فایل‌های موسیقی موجود در کامپیوتر یک دوست باشد یا یک مقاله و صفحه اینترنتی که یک نفر در کافی‌نتی دانلود کرده است یا فایل‌های ضروری که یک نفر در شرکت روی آنها کار کرده است.

نرم‌افزارهای پرتابل: نرم‌افزار پرتابل به نرم‌افزاری گفته می‌شود که برای نصب در USB فلش درایوها یا انواع حافظه‌های خارجی دیگر مثل هارد اکسترنال یا مثلا آی‌پاد و PDA مناسب باشد. ۳ ویژگی اصلی این نرم‌افزارها عبارتند از:

۱- نیازی به نصب روی کامپیوتری که فلش درایو به آن متصل می‌شود، نداشته باشند.
۲- همه تنظیمات و تغییراتی که کاربر در حین کار با این نرم‌افزارها انجام می‌دهد، روی خود فلش درایو ذخیره شود.
۳- بعد از استفاده و جدا شدن فلش درایو از کامپیوتر، هیچ ردپایی از استفاده از نرم‌افزار در کامپیوتر باقی نماند.

چرا نرم‌افزار پرتابل؟ با تعریفی که از نرم‌افزار پرتابل به عمل آمد، به احتمال زیاد کاربردهای مختلف آن را باید حدس زده باشید، اما اینجا مثال‌هایی می‌زنم:

- به شرکت یا کافی‌نتی می‌روید و از اینکه مرورگر فایرفاکس روی سیستمشان نصب نشده، خشمگین می‌شوید! سه راه بیشتر پیش رو ندارید، یا باید با اینترنت اکسپلورر بسازید و بسوزید! یا اینکه هر بار با مرارت زیاد فایرفاکس را دانلود و نصب کنید! یا اینکه از نرم‌افزار پرتابل فایرفاکس استفاده کنید.
راه اول سلامتی‌تان را به خطر می‌اندازد، راه دوم عملا با سرعت پایین اینترنت در ایران بسیار دشوار است و چندان هم منطقی نیست، چون هر بار با فایرفاکس بکر بدون هیچ یک از افزونه‌‌ها و استایل‌های دوست‌داشتنی‌تان و بدون بوک‌مارک‌هایتان روبرو هستید. اما در راه سوم شما یک فایرفاکس دارید که همیشه همراهتان است و شما را تنها نمی‌گذارد!

- به خانه دوستتان می‌روید و می‌بینید که از بس حرفه‌ای است، هیچ یک از نرم‌افزارهای مجموعه آفیس را نصب نکرده است. پس چطور باید یک فایل ورد را به او نشان بدهید!

- باز هم به خانه دوستتان می‌روید و می‌خواهید یک فایل ویدئویی جالب را به او نشان بدهید، اما ان فایل را هیچ یک از نرم‌افزارهای او نشان نمی‌دهند، با خودتان فکر می کنید کاش VLC Media Player، این نمایش‌دهنده همه‌کاره و همه من حریف فایل‌های صوتی تصویری همراهم بود!

نرم‌افزارهای پرتابل لیست بلندبالایی دارند، اما در اینجا و در سایت Portable Apps، می‌توانید لیست ضروری‌ترین آنها را هم ببینید.

portable_apps_logo.png

نرم‌افزارهای معرفی شده در این سایت بسیار متنوع هستند، از نرم‌افزارهای رایت کردن سی‌دی گرفته تا نرم‌افزار زیپ و unzip کردن فایل‌ها و از نرم‌افزار ویرایش فایل‌های صوتی گرفته تا نرم‌افزار سودوکو!

توجه کنید که شما با دانلود و نصب این برنامه‌ها در واقع دو تیر با یک نشان میِ‌زنید، هم از همه مزایای نرم‌افزارهای پرتابل استفاده می‌کنید و هم یکی از کاربران نرم‌افزارهای کدباز یا اپن سورس می‌شوید. بله! شما می‌توانید با معرفی نرم‌افزارهای کدباز این سایت، به فرهنگ اپن سورس هم کمک کنید و به دوستانتان نشان دهید که اپن سورس بودن یک نرم‌افزار به معنی ضعیف بودن آن نیست و چه بسیارند نرم‌افزارهای کدبازی که هیچ حریفی در بین نرم افزارهای غیررایگان ندارند!

راضی نشده‌اید و دنبال نرم‌افزارهای پرتابل دیگری هستید؟! پس این هم مجموعه‌ای از ۱۰۰ نرم‌افزار پرتابل برتر در وبلاگ makeuseof.com!

در این صفحه حتی می‌توانید ابونتوی پرتابل را هم بیابید یا ایکس پی پرتابل را! بله! شما حتی می‌توایند سیستم عامل مورد علاقه‌تان را از روی فلش درایو همراه خود فرابخوانید!

اما فارغ از زمینه کاری و نوع استفاده‌ای که از USB فلش درایو خود می‌کنید، توصیه می‌کنم حتما از این نرم‌افزارها برای استفاده بهتر از فلش درایو خود استفاده کنید:

- جلوگیری از ویروسی شدن فلش درایو: فرض کنید فلش خود را به سیستمی متصل کرده‌اید که احتمال آلودگی آن بالاست و شما نگران ویروسی شدن فلش خود هستید. می توانید ThumbScrew را دانلود کنید و بعد با راست کلیک روی آیکون آن، فلش خود را فقط قابل خوانش Read Only کنید.

- فلش درایو خود را راحت خارج کنید!: حتما می‌دانید که برای خارج کردن ایمن یک فلش درایو، بدون از دست دادن احتمالی دیتا، باید حتما روی Safely Remove Hardware کلیک کنید. ولی این کار هم آزاردهنده است، هم ممکن است فراموش شود. این را هم در نظر بگیرید که این کار برای کسی که چند ابزار USB را به کامپیوترش متصل کرده است، می تواند گیج‌کننده هم باشد!
چاره کار استفاده از این نرم‌افزار کوچک اما سودمند است، هر بار که می‌خواهید یک وسیله USB را خارج کنید، می‌توایند روی آیکون آن دابل کلیک کنید، لیستی از ابزارهای متصل به USB به شما نشان داده خواهد شد و شما می توانید وسیله‌ مورد نظر را انتخاب کنید.

- اجرای خودکار نرم‌افزارهای فلش درایو: کافی است USB Autorun را دانلود کنید و نرم‌افزارهایی را که دوست دارید به صورت خودکار اجرا شوند (Autorun) را مشخص کنید. مثلا می‌توانید فایرفاکس و یا نرم‌افزار بسیار ضروی Pidgin را اتوران کنید!

- پشتیبان‌گیری خودکار از فایل‌های ضروی: شاید این ترفند برای برخی بسیار سودمند باشد. کسی را در نظر بگیرید که اطلاعات بسیار مهم و ضروری‌ای روی سیستمش دارد و چون نمی‌خواهد یک حادثه باعث از دست رفتن اطلاعات شود، همواره مجبور است با وسواس فایل‌ها و فولدرهایی را روی فلش درایو خود ذخیره کند، پیداست که چنین کاری خسته‌کننده است و ممکن است گاهی هم فراموش شود. با دانلود Synctoy application می‌توانید، این کار را بسیار آسان کنید. توضیحات بیشتر در اینجا.

USB فلش درایو اینجانب: دلایل انتخاب ظرفیت بالا، برند و از همه مهم‌تر تاشو بودن USB، حواستان باشد درپوش USB را گم نکنید!

img_1555_sony-micro-vault-8gb-in-out_450x360.jpg

یک USB فلش درایو چند کاره و سودمند!

computer-usb-flash-drive-lowres-Tool3.jpg

این هم USB فاش درایوی که به موازات پر شدن از اطلاعات باد می‌کند!

flashbag.jpg