دپارتمان امنیت سرزمینی آمریکا به تازگی در یک آزمایش، تعدادی کول دیسک و سی دی را در پارکینگ مراکز دولتی رها کرد تا ببیند که توزیع یک ویروس یا بدافزار تا چه حد آسان است. جالب اینجا است که ۶۰ درصد کارکنان این ادارات، سی دی ها و کول دیسک ها را باز کرده و بدافزار موجود روی آن را اجرا کردند. اما راه حل فروخواباندن عطش کنجکاوی، بدون آسیب دیدن کامپیوتر، چیست؟

برای اینکه کامپیوتر شما آسیب نبیند، تنها کافی است که به جای باز کردن سی دی و کول دیسک های ناشناس از طریق سیستم عامل سیستم تان، آنها را از طریق سیستم عامل نصب شده روی یک برنامه ویرچوال ماشین باز کنید. حس کنجکاوی، مقاوم ترین و محتاط ترین ماها را هم تحت سلطه خودش در می آورد. اگر شدیدا وسوسه شده اید که ببینید روی ابزاری که پیدا کرده اید، چه اطلاعاتی است، بهترین راه استفاده از یک ویرچوال ماشین است که هیچ دسترسی به اینترنت یا سیستم عامل اصلی شما ندارد. با این کار دیگر مهم نیست چه چیزی روی آن به کمین نشسته است و شما می توانید مطمئن باشید که بدافزارهای موجود روی آن هیچ دسترسی به سیستم شما ندارد.

ویرچوال ماشین یا ماشین مجازی، به معنی راه اندازی یک سیستم عامل درون یک سیستم عامل دیگر است. برای این کار می توانید از نرم افزارهایی همچون VirtualBox یا Windows Virtual PC استفاده کنید. با این کار علاوه بر امنیت بیشتر در برابر بدافزارها، یک سیستم عامل مجزای دیگر برای استفاده های مختلف در اختیار دارید.